Ragovanje na predložene izmjene i dopune Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru

Povodom aktuelnih predloženih izmjena i dopuna Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, USSCG objavljuje sljedeće

REAGOVANJE

Kao neko ko je od svog osnivanja pa do danas ukazivao na pogrešne politike donosilaca odluka, Unija slobodnih sindikata Crne Gore izražava razočarenje aktuelnom političkom scenom. Osim što nam svaki izbori donose nove izbore (jer političke partije ne mogu da se dogovore oko mjesta po dubini i širini) mi dobijamo nove izbore, a time i nove troškove na teret građana, na sceni imamo pretjerano izražen nepotizam i političko zapošljavanje (uhljebljivanje). Uz dužno poštovanje značajnih iskoraka na polju poboljšanja standarda zaposlenih, penzionera i građana, moramo podići glas povodom aktuelnih predloženih izmjena i dopuna Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru (u daljem tekstu: Zakon).  Zakon koji je donijet 2016. godine, čije donošenje tada nijesmo mogli spriječiti, sa pravom je nazivan „funkcionerskim zakonom“ jer je podijelio zaposlene u javnom sektoru na povlašćene (A, B i C grupa) i sve one druge zaposlene (D grupa) na čijem radu u stvari taj sektor počiva. Tada je stvoren ogroman jaz između zarada unutar javnog sektora pod plaštom da će drastično uvećani koeficijenti funkcionerskih zarada obuhvatiti sva njihova primanja, što se u praksi nije desilo. Osim toga, taj zakon je imao i niz drugih rješenja koje je USSCG kritikovala, kojima je stvaran dodatni prostor za privilegovanje određenih struktura zaposlenih kroz izuzetke koji su naknadno usvajani. Konačno, tim zakonom je omogućeno zaposlenima koji profesionalno obavljaju funkciju iz grupe poslova A, B i C, da 12/24 mjeseca nakon prestanka te funkcije primaju punu zaradu na teret građana. I taman kada se kroz izmjene kolektivnih ugovora u javnom sektoru došlo do malog korigovanja tog neprihvatljivog jaza u rasponu zarada u odnosu na zarade zaposlenih koji obavljaju poslove u grupama A, B i C, dobili smo nestvaran predlog da se njihove zarade povećaju za 30%. Na stranu to što su upravo oni imali najveće benefite (povećanje zarada) kroz efekat tzv. programa Evropa sad 1 i Evropa sad 2. I sve je to urađeno kroz fingirani socijalni dijalog u okviru formirane Radne grupe koja se po tom pitanju nije ni sastajala.

Da sve bude još nestvarnije, javnosti je najavljen jedan novi „ogroman iskorak“ u političkoj praksi naše zemlje, da će ubuduće poslanici moći da zapošljavaju lične savjetnike. Novi milioni eura troška na teret građana, nova politička uhljebljenja za jačanje partijskih struktura. I sve to pored miliona eura koje iz Budžeta izdvajamo za političke partije. Malo li je (?) za jednu malu državu koja se planetarno može pohvaliti najvećim brojem ministara u odnosu na broj stanovnika. Umjesto što u Skupštini planiraju uvođenje mjesta savjetnika za poslanike, krajnje je vrijeme da ih obavežu da bar poštuju svoje „radno vrijeme“ i prisustvuju plenarnim sjednicama kako ne bi imali „sablasnu“ sliku u kojoj predstavnici Vlade debatuju sa zamišljenim poslanicima u bukvalno praznoj skupštinskoj sali. Da ne govorimo o drugim pravima i privilegijama koje uživaju u odnosu na sve druge zaposlene.

Dakle, da zaključimo, ovo se hitno mora korigovati jer nije realno niti utemeljeno u stvarnosti. Ogromna je odgovornost na svima nama u civilnom sektoru da se suprotstavimo ovakvom vođenju politike od strane donosilaca odluka i da pokažemo da, ukoliko ne koriguju najavljene predloge, ovo ne može i ne smije proći.