Unija slobodnih sindikata Crne Gore, kao partnerska organizacija na evropskom projektu “GTC – Razvoj kroz transformacione promjene u industrijskom sektoru pod uticajem Evropskog zelenog dogovora i digitalizacije i proaktivno učešće radnika u restrukturiranju promjenljivog radnog okruženja“, objavila je Nacionalnu studiju kojom je identifikovala mogućnosti i izazove koji su povezani sa uvođenjem promjena u industrijskom sektoru, a u vezi sa dualnom tranzicijom.
Unija slobodnih sindikata Crne Gore učestvuje u projektu finansiranom od strane Evropske unije i Programa Social Prerogative and Specific Competencies LinesS (SOCPL): čiji je cilj pružanje podrške razmjeni iskustava i stručnosti među radnicima, sindikatima i poslodavcima u kontekstu dualne tranzicije (zelene i digitalne) u industrijskom sektoru u različitim zemljama EU. Takođe, projekat ima za cilj da analizira regionalna/nacionalna pitanja i izazove u modelima upravljanja Evropskog zelenog dogovora kako bi se identifikovali izazovi i potencijali za poboljšanje uz visoko učešće radnika i razvoj preporuka za implementaciju inovativnih modela i praksi. Štaviše, projekat teži da poboljša koordinaciju donošenja odluka između sindikata, poslodavaca i drugih zainteresovanih strana uključenih u promjene u svijetu rada na koje utiče dualna tranzicija u industrijskom sektoru kroz aktivnosti izgradnje kapaciteta.
Konačno, aktivnosti projekta će podići svijest, podstaći debatu i promovisati razmjenu informacija o uticaju dualne tranzicije na radnike i preduzeća sa fokusom na industrijski sektor u 7 partnerskih zemalja uključujući Poljsku, Slovačku, Sjevernu Makedoniju, Srbiju, Crnu Goru, Rumuniju i Španiju.
U nastavku možete preuzeti naš nacionalni izveštaj o izazovima i mogućnostima u pogledu uvođenja promjena u industrijski sektor u vezi sa pravednom tranzicijom.