Antisindikalna diskriminacija prema Nezavisnom sindikatu policije

Povodom antisindikalne diskriminacije prema Nezavisnom sindikatu policije od strane starješinskog kadra, Unija slobodnih sindikata Crne Gore i Nezavisni sindikat policije Crne Gore danas su održali Press konferenciju, na kojoj su, između ostalog, predstavili dopis koji su pomenutim povodom uputili predsjedniku Vlade Crne Gore.

Sadržaj dopisa dostavljamo u nastavku:

 

Gospodine Abazoviću,

Prije 10 godina grubom antisindikalnom diskriminacijom starješinskog kadra nad zaposlenima spriječeno je formiranje Nezavisnog sindikata policije Crne Gore. No kako su demokratski procesi nezaustavljivi Nezavisni sindikat policije Crne Gore osnovan je 8. avgusta 2022. godine i trenutno broji 650 članova. Nažalost, istorija se ponavlja i pokazuje da je pred našim društvom još uvijek dug put do svrstavanja u demokratski razvijene zemlje.

Ovim obraćanjem želimo da Vas upoznamo i od Vas zatražimo hitno postupanje i zaštitu od antisindikalne diskriminacije koju nad Nezavisnim sindikatom policije Crne Gore vrši ministar unutrašnjih poslova, g-din Filip Adžić, sa svojim saradnicima. Naime, sigurni smo da je Vama, kao demokrati, poznato da sloboda sindikalnog organizovanja i djelovanja spada u korpus osnovnih ljudskih prava zagarantovanih počev od Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima iz 1948. godine, preko konvencija Međunarodne organizacije rada br. 87 i 98 o slobodi udruživanja i pravu radnika na sindikalno organizovanje, pa sve do Evropske socijalne povelje. Takođe, Ustav Crne Gore i Zakon o radu jemče slobodu sindikalnog organizovanja i djelovanja i zabranjuju bilo kakvu diskriminaciju po tom osnovu, dok Krivični zakonik propisuje kaznu zatvora za sprečavanje ili ometanje sindikalnog organizovanja i djelovanja. Shodno tome, pitamo Vas kako je moguće da u 21. vijeku, u državi koja stremi evropskim integracijama, zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih trpe grube oblike antisindikalne diskriminacije od svojih pretpostavljenih.

O kojim oblicima antisindikalne diskriminacije je riječ navodimo u nastavku:

– službe MUP-a odbijaju da u Nezavisni sindikat policije Crne Gore (NSPCG) učlane kolege/ce koji su izrazili volju da pristupe u članstvo. Na taj način favorizuje se drugi sindikat koji nastavlja da ubira i raspolaže sindikalnom članarinom koja bi pripala NSPCG, a kolege/ce bez mogućnosti da koriste povoljnosti koje imaju članovi NSPCG;

– Služba za obračun zarada MUP-a pravi spiskove naših članova i šalje ih u drugi sindikat kako bi taj sindikat mogao da vrši pritisak na kolege/ce da napuste NSPCG. Takav odnos Službe za obračun zarada MUP-a ne čudi ako se zna da drugi sindikat već godinama iz nepoznatih razloga  svakog mjeseca novčano stimuliše zaposlene u toj službi. Takođe, šefica te službe članica je Glavnog odbora drugog sindikata  i njoj je u interesu da se što manje članstva odlije iz njihovog sindikata. Dakle, u pitanju je klasični sukobu interesa, ali to nikoga u rukovodstvu MUP-a ne zanima;

– od početka rada NSPCG Služba za obračun zarada MUP-a odbija da izvrši zakonsku obavezu i na poseban račun USSCG, čiji smo mi članovi, uplaćuje 0,2% od zarade naših članova za rekreativni odmor i prevenciju radne invalidnosti, što naše članove ostavlja bez mogućnosti da iskoriste to svoje pravo;

– ministar unutrašnjih poslova odbija saradnju sa NSPCG i sarađuje isključivo sa drugim sindikatom. Zahtjevi NSPCG upućeni za sastanak sa ministrom se ignorišu, dok se na sastanke pozivaju isključivo predstavnici drugog sindikata. Predlozi i inicijative NSPCG za poboljšanje položaja policijskih službenika se i ne razmatraju, a NSPCG nije uključen ni u pregovore oko Kolektivnog ugovora MUP CG, iako je ministar to javno obećao i objavio na sajtu Ministarstva. Jasno je da marginalizacijom NSPCG ministar želi da pošalje poruku zaposlenima koji sindikat preferira i time utiče na njihovo opredjeljenje;

– konačno,  na ministrov predlog Vlada CG donijela je odluku da za rešavanje stambenih pitanja izdvoji 1.800.000 eura za članove Sindikata bezbjednosnih institucija. Pri donošenju ove odluke zanemarena je činjenica da jedan veliki broj zaposlenih u Ministarstvu unutrašnjih poslova nije član ovog sindikata i oni ne mogu da konkurišu za taj novac.. Donošenjem ovakve odluke ovi službenici su izloženi direktnoj diskriminaciji koja je zabranjena i Ustavom i zakonima Crne Gore. Takođe, neshvatljivo je da se sredstva daju Sindikatu bezbjednosnih institucija uprkos činjenici da taj sindikat zadnjih godina ne silazi sa stubaca brojnih medija, zbog sumnji u netransparentnost i zloupotrebe sredstava za rješavanje stambenih pitanja zaposlenih.

Gospodine Abazoviću, mi samo tražimo fer-plej uslove za organizovanje i djelovanje NSPCG. Zato očekujemo da Vlada u najkraćem roku naloži otklanjanja svih ukazanih nepravilnosti i NSPCG omogući slobodu sindikalnog organizovanja i djelovanja.

S poštovanjem,